Kanādā ir aptuveni tāds pats klimats, kā pie mums. Un sala laiks ir ne mazāk bargs, tomēr ir viena atšķirība starp kanādiešu un mūsu dzīves iekārtojumu. Lielākā dala kanādiešu dzīvo nevis daudzdzīvokļu mājās ar centrālapkuri, bet personīgajās ģimenes mājās. Arī Latvijā pēdējos gados strauji attīstās ģimenes māju būvniecība, tādēļ kanādiešu pieredze apkures jautājumu risināšanā (neapšaubīsim, ka centienos pēc komforta un līdzekļu ekonomijā šī komforta sasniegšanai kanādieši par mums zina daudz vairāk) varētu būt lietderīga arī Latvijā.
Mūsu kafejnīcās, tirdzniecības paviljonos bieži izmanto jaudīgus elektrosildītājus, kuri, tēlaini izsakoties, kā krokodili rij gan strāvu, gan naudu. Ziemeļamerikā šim nolūkam izmanto bullerjanus. Tas ir ļoti viegls agregāts (sākot no 68 kilogramiem), un tam nav nepieciešams veidot kādu īpašu pamatni. Arī dūmvadam ir, vienkāršoti sakot, primitīva konstrukcija, kas arī ietaupa laiku un naudu. Tehnisko detaļu mīļotājiem varam paskaidrot: šī krāsniņa ar maksimālu efektivitāti realizē vienlaikus trīs siltumapmaiņas paņēmienus: konvekciju, izstarojumu un siltumpārraidi.
Faktiski tā ir triju iekārtu sintēze: apvienotas krāsns, gāzģeneratora jn kalorifera labākās īpašības. Atšķirībā no parastās krāsns, buller-anam ir divas degšanas kameras: apakšējā kamera - gazifikācijai, augšējā -gāzu sadedzināšanas kamera. Siltuma pamatavots nav pats kurināmais, bet no tā izdalītā gāze, kura sadeg iepriekšējās iedzināšanas kamerā un piededzināšanas cauruļu inžektoros. Kurināmais tikai gruzd apakšējā kamerā, tādēļ bullerjanam kurināmā papildināšana nav nepieciešama ilgu, rekorda cienīgu laiku.
Bez tam krāsniņas korpuss savai uzkaršanai paņem ne vairāk kā 10% siltuma. Pateicoties tam, korpuss nekad nepārkarst (tempe-atūra uz tā virsmas nepārsniedz 180° C).
Simpātiska resna muciņa.
No ārpuses bullerjans izskatās kā vienlaidus sametināta izturīga tērauda konstrukcija. It kā tāda simpātiska resna muciņa, kas novietota uz sāniem. No ārpuses tas pārklāts ar ugunsdrošu krāsu, pirmajās kurināšanas reizēs šī krāsa pilnīgi polimerizējas, un tas palielina pārklājuma kalpošanas ilgumu. Caur bullerjana kurtuvi izvietotas tērauda caurulītes. To darbības shēma ir ārkārtīgi vienkārša.
Apakšējās trubiņās tiek iesūkts aukstais gaiss, kurš ceļā caur kurtuvi uzkarst līdz ļoti augstai temperatūrai (+120° C). Šis karstais gaiss ar lielu spiedienu tiek izsviests caur augšējām krāsns trubiņām, skaitāmās sekundēs piepildot apsildāmo telpu, kā to dara pašreiz modē esošie un pazīstamie apsildītāji-fēni.
Tomēr attiecībā pret tiem bullerjanam ir vairākas nopietnas priekšrocības:
• tas telpā nesadedzina skābekli;
• netērē elektroenerģiju;
• ir absolūti drošs, un tas nav jāizslēdz uz nakti;
• visbeidzot, nekaitina ar ventilatora dūkoņu vai kādu sildelementu šņākšanu un rūkšanu.
Krāsns "sliņķiem".
Ar vienu kurtuves pildījumu bullerjans var strādāt 8-12 stundas. Tas nozīmē, ka naktī jums nevajadzēs celties un piemest jaunas pagales. Lai šādu rezultātu panāktu, nepieciešams tikai piepildīt ar kurināmo apakšējo kameru. Citiem vārdiem, lai telpa tiktu pastāvīgi apsildīta, šo operāciju nepieciešams veikt divreiz diennaktī - no rīta un vakarā. Jā, palaikam jāizgrābj pelni, kas praktiski neveidojas. Kurināmais, neatkarīgi no tā izcelsmes, sadeg gandrīz pilnībā.
Bullerjanu var kurināt ar visiem cietā kurināmā veidiem: tas var būt koks, koksnes atkritumi, kartons, kūdras briketes, šķelda utt. Vienīgie ierobežojumi ir attiecībā uz akmeņoglēm - tās vēlams lietot maisījumā ar kādu citu kurināmā veidu.
Kādu kurināmo uzskatīt par ideālu? Paši ražotāji uzskata, ka «vislabāk lietot lielas pagales krāsns kurtuves garumā (pagales nav jāskalda!)». Jāuzsver, ka šķidrajam kurināmajam bullerjans nav paredzēts.
Pieredzējuši meistari tiem, kas bullerjanu lieto kotedžās, iesaka to apšūt ar krāsns ķieģeļiem, jo tie ilgi saglabā siltumu, ko atdod krāsns tērauda sienas. To var izmantot arī kamīnos, pirtsakmeņu krāsnīs, ir modifikācija Aqua-Bullerjan, kas ir unikāls ūdens apsildītājs.
Un vēl viena un patīkama detaļa: bullerjanam ir jaudas regulators.
Pēc tam, kad krāsns ir uzsildījusi visu telpu, var iestatīt vēlamo temperatūras režīmu, kuru grib saglabāt turpmāk. Tātad arī šajā ziņā šī krāsns neatpaliek no modernajiem elektrosildītājiem.
Bullerjana ierīkošanas noteikumi ir tikai nedaudzi. Pirmkārt - ievērot dūmvada ierīkošanas rekomendācijas. Lai nepārvērstu šo inženierdomas jaunumu par parastu «buržuiku», kas sameistarota no dzelzs mucas, dūmvada izveide prasa savu uzmanību. Dūmvadam jābūt ne īsākam par 4 metriem. Virs jumta kores tam jāpaceļas vismaz 30 cm. Tāpat atbilstoši instrukcijām jāveic arī siltumizolācija. «Izgudrot divriteni» šajā gadījumā ir bīstami - var rasties vesels problēmu lapseņu pūznis.
Bullerjanus ražo dažādos izmēros. Mazākais no tiem paredzēts telpām līdz 100 m3, lielākie - telpām līdz 2000 m3.
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.